آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟

آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟

آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟ این سوالی است که اکثر والدینی که میخواهند از این گاز برای پر کردن بادکنک توسط کپسول گاز هلیوم در خانه استفاده نمایند از خود میپرسند اشتعال زمانی اتفاق می افتد که واکنشی در گازها ایجاد شود برای پاسخ به سوال آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟ باید به این نکته توجه نماییم که اشتعال در واقع ترکیب گاز با اکسیژن هواست به که به فرایند سوختن نیز معروف است.

تنفس گاز بی خطری مثل گاز هلیوم که در هوای اطراف خود نیز وجود دارد ضرری ندارد باید به این نکته دقت نمود که تنفس هوای بدون اکسیژن صذماتی را به بدن وارد نماید در حالی که علت اصلی تنفس رساندن گاز اکسیژن به بدن میباشد.

تنفس گاز خالص باعث پر شدن ریه ها از گاز میشود و فرد احساس کاذب تنفس را دارد این در حالی است که اکسیژن از طریق ریه ها جذب خون نمیشود و میتواند مشکلات مغزی را نیز بوجود آورد برای احتیاط لازم است تا مستقیما گاز خروجی از کپسول یا بادکنک تنفس نشود اما آزاد شدن گاز هلیوم در خانه مشکلاتی را بوجود نمی آورد.

خاصیت تغییر صدا گاز هلیوم باعث محبوبیت بیش از حد این گاز در میان جوامع شده است که در تفریحات و دورهمی ها برای سرگرمی استفاده میشود این در صورتی است که استنشاق گاز هلیوم توسط پزشکان ممنوع شده است.

باتوجه به بی اثر بودن گاز هلیوم و رعایت نکات ایمنی که در بالا ذکر شد سمی نبودن و خاص ویژه آن برای استفاده جهت بادکنک های هلیومی دانستن اینکه آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟ لازم است.

تکنیکال گاز

هلیوم یا هلیم یک عنصر شیمیایی است با عدد اتمی 2 و وزن اتمی 4.002602 میباشد این عنصر بی رنگ-بی بو-بی مزه-غیرسمی میباشد که از دیدگاه شیمیایی بی اثر و تک اتمی است گاز هلیوم جزو گازهای نجیب قرار دارد دمای ذوب و جوش این عنصر در میان دیگر عناصر بسیار پایین است در دمای اتاق بصورت گاز موجود میباشد.

هلیوم بعد از هیدروژن دومین عنصر سبک جهان است این عنصر از لحاظ فراوانی در جایگاه دوم قرار دارد باوجود اینکه کاربردهای مهم و حیاتی دارد برروی زمین بسیار کمیاب میباشد.

تمامی گازهای نجیب بصورت تک اتمی در طبیعت وجود دارد و تنها حدود یک درصد از حجم اتمسفر را به خود اختصاص میدهند برای تولید گاز هلیوم نمی توان آن را از جو استخراج کرد و برای تولید آن از ذخایر گاز طبیعی که دارای 7% هلیوم هست استفاده میشود.

24 درصد از کل جرم جهان متشکل از گاز هلیوم میباشد به عبارتی بیش از 12 برابر تمام عناصر سنگین.

بیشتر هلیوم موجود در جهان هلیوم نوع 4 میباشد امروزه با کمک واکنش های همجوشی هسته ای در ستاره ها گونه ی تازه ای از هلیوم ساخته شده است.

از مهمترین کاربرد گاز هلیوم میتوان به استفاده از آن در سرماشناسی و همچنین بالون ها و کشتی های هوایی اشاره نمود.

هلیوم پس از نئون کم واکنش ترین گاز نجیب و البته دومین عنصر کم واکنش پذیر در میان همه عنصرها است.

گاز هلیوم ظرفیت واکنش دادن و تولید اکسیدهای خطرناک را ندارد و گاز کاملا بی خطری است.

هلیوم به نسبت دیگر گازهای اتمی کمتر در آب حل میشود.

هلیوم با اینکه بعنوان دومین عنصر فراوان در جهان شناخته میشود اما روی زمین بسیار نایاب است به گونه ای که قیمت آن در 15 سال اخیر 500 درصد افزایش یافته است.

هلیوم طبیعی در شرایط استاندارد آسیب پذیر نیست مقدار بسیار کمی از این ماده در خون انسان وجود دارد اگر به جای اکسیژن مورد نیاز بدن هلیوم تنفس کنیم امکان خفگی پیش می آید از دیگر خطرات آن میتوان به دمای بسیار پایین آن اشاره نمود که ممکن است فرد دچار سوختگی در اثر سرما شود.

برخلاف بسیاری از گازها که در محیط آزمایشگاهی تولید میشوند گاز هلیوم فقط از طریق طبیعت بدست می آید.

تکنیکال گاز

هلیوم از کلمه یونانی هلیوز به معنای خورشید گرفته شده است دانشمندان تلاش فراوانی نمودند که بفهمند آیا هلیوم در جو زمین یافت میشود یا نه که مشخص شد که 0005239.0 درصد از هوا از گاز هلیوم تشکیل میشود.

به علت غیرقابل اشتعال و سبک بودن گاز هلیوم از آن برای پرکردن بالون و بادکنک ها استفاده میشود گاز هلیوم برای رفع مشکلات تنفسی بیماران آسم نیز کاربرد دارد تنفس گاز اکسیژن خالص در فشار بیش از 5.2 اتمسفر باعث مصمومیت غواصان میشود در نتیجه برای حل این مشکل از مخلوط گاز اکسیژن و هلیوم استفاده میشود برای جوش دادن آلومینیوم نیز از گاز هلیوم استفاده میشود ترکیب گاز هلیوم و نئون برای تولید پرتوهای لیزری بکار میرود گاز هلیوم در دمای 9.26 سانتی گراد به مایع تبدیل میشود هلیوم مایع برای سرد کردن سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

/ 0 نظر / 203 بازدید